Harmadik College of Visegrad+ (2025. április)

 

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézete 2025. április 9–13. között, immár harmadik alkalommal rendezte meg a College of Visegrad+ Weekend University rendezvényét, ezúttal Győrben. A programsorozat célja, hogy a Visegrádi Együttműködés országainak - Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Magyarország - egyetemi hallgatói, fiatal szakemberei és oktatói számára közös gondolkodásra és hálózatépítésre adjon lehetőséget.

A College of Visegrad+ Weekend University idei programja kiemelkedően gazdag és sokrétű szakmai tartalmat kínált a résztvevők számára. A rendezvény április 9-én indult Győrben, ahol a „V4 együttműködés biztonságpolitikai aspektusai” című nyitóbeszélgetés keretében Sztáray Péter biztonságpolitikáért felelős államtitkár adott átfogó képet a régió kihívásairól.

Április 10-én a Széchenyi István Egyetem látta vendégül a résztvevőket, akik az első előadást a V4-es országok közigazgatási rendszereinek összehasonlításáról hallhatták Hulkó Gábortól. Ezt követően Feszty Dániel, a Járműfejlesztési Tanszék vezetője tartott prezentációt a fejlett technológiák, különösen az autóipar térségre gyakorolt hatásairól. A témát egy gyakorlati program is kiegészítette: a résztvevők látogatást tettek az Audi Hungaria győri gyárában. A nap zárásaként a város történelmi értékeit és nevezetességeit ismerhették meg egy városnéző séta keretében, melyet John Paul Kowalchuk, a győri Széchenyi István egyetem nyelvtanára vezetett.

A program különlegességeként április 11-én a résztvevők Bécsbe utaztak, amely során első alkalommal kapott hangsúlyt a „plusz” tematikus bővítés, amely a Visegrádi Együttműködésen túli, tágabb közép-európai együttműködés lehetőségeire irányította a figyelmet (V4 + Ausztria). A Bécsi Magyar Nagykövetségen Szilágyiné Bátorfi Edit nagykövet asszony fogadta a csoportot, és tartott rendkívül inspiráló előadást a régió diplomáciai és politikai kihívásairól, valamint saját tapasztalatairól a Nemzetközi Visegrádi Alap korábbi vezetőjeként. A bécsi program második felében a Duna Régió és Közép-Európa Intézetében Sebastian Schäffer és Peter Techet szakértők mutatták be az osztrák társadalmi és politikai percepciót a visegrádi együttműködésről.

Április 12-én, a szakmai programot a Prágai Metropolitan Egyetem oktatóinak közreműködésével valósítottuk meg. A napot Ladislav Cabada, a kutatásért és kreatív munkáért felelős rektorhelyettes nyitotta meg, aki a közép-európai együttműködés osztrák nézőpontjának alakulását mutatta be az 1980-as évektől napjainkig. Ezt követően Petr Just, a Politikai Tudományok Tanszékének vezetője tartott előadást a V4-ek és az Egyesült Államok kapcsolatának változásairól, különös tekintettel a második Trump-adminisztráció időszakára. A szakmai blokkot Daniel Šárovec és Filip Byrtus doktorandusz hallgatók előadásai zárták, akik a politikai kommunikáció és globális technológiai szereplők – mint például Elon Musk – visegrádi térségre gyakorolt hatásait vizsgálták. Külön öröm számunkra, hogy mindketten a Weekend University résztvevői a kezdetek óta, és immár előadói szerepet is vállaltak.

A 23 hallgató és 2 oktató összesen 7 felsőoktatási intézményt képviselt: a krakkói Jagelló Egyetemet, a Prágai Metropolitan Egyetemet, a brnoi Masaryk Egyetemet, a Pozsonyi Közgazdasági Egyetemet, a kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetemet, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemet, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet.

A program interaktív jellege, vlamint az előadók és a lelkes résztvevők együttműködése révén egyre szorosabb közösség formálódik a College of Visegrad+ köré. Ez a közösség nemcsak a közös értékek és szakmai érdeklődés mentén kapcsolódik össze, hanem egy olyan nemzetközi hálózattá is alakul, amely hosszú távon hozzájárulhat a közép-európai régió fiatal generációinak együttműködéséhez és jövőformáló szerepéhez.