Második alkalommal rendeztük meg a College of Visegrad+ weekend universityt (2024. október)

A John Lukacs Intézet 2024. október 10. és 13. között tartotta meg második „College of Visegrad+ Weekend University”, vagyis Visegrádi Hétvégi Egyetem elnevezésű eseményét, ezúttal valóban Visegrádon. Az esemény egyetemi hallgatókat, fiatal szakembereket és vendégelőadókat hozott össze a Visegrádi Együttműködés négy országából: Csehországból, Lengyelországból, Szlovákiából és Magyarországról.

A Hétvégi Egyetem október 10-én kezdődött a „V4 intézményesítése" című vitával. A beszélgetésen részt vett Jeszenszky Géza, Magyarország volt külügyminisztere és az 1991-es Visegrádi találkozó egyik résztvevője, valamint Prőhle Gergely, a John Lukacs Intézet programigazgatója. Lehetőségünk volt meghallgatni Jeszenszky úr értékes személyes meglátásait a visegrádi együttműködés hátteréről, a tárgyalási folyamatról és a célkitűzésekről.

Október 11-én a résztvevők interaktív beszélgetéssorozatban vettek részt. Az első szekciót Marcel Dolobáč, a szlovákiai Pavol Jozef Šafárik Egyetem Fejlesztési és Nemzetközi Kapcsolatokért felelős dékánhelyettese, a Jogi Kar tanszékvezetője tartotta, amely egy mindannyiunkat érintő nagyon aktuális témáról, a mesterséges intelligencia szabályozásának kihívásairól szólt. Ezt követte egy biztonság- és védelempolitikai vita, amely az izraeli-palesztin konfliktusra fókuszált V4-es nézőpontból, és amelyet Pavel Pšeja, a Prágai Metropolitan Egyetem Politológia és Anglisztika Tanszékének oktatója vezetett. Ezután Győri Enikő, magyar európai parlamenti képviselő és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közszolgálati és Nemzetközi Tanulmányok Karának, Európai Tanulmányok Tanszékének kutatója tartott előadást a V4 és Nyugat-Európa közötti gazdasági versenyről. A nap utolsó szekcióját Sinka László, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának főtanácsadója vezette, aki a V4-nek az EU-ban betöltött szerepéről és a jövőbeli bővítésekkel kapcsolatos álláspontokról beszélt.

A fárasztó napot követően október 12-én délelőtt a résztvevők kulturális program keretében ellátogattak a Visegrádi Királyi Palotához, amely az 1991-es Visegrádi Nyilatkozat aláírásának is helyszíne volt. A diákok itt izgalmas, történelmi részletekben gazdag idegenvezetésen vettek részt, amit a szép időjárás tett még kellemesebbé. Délután tréning következett Hegyi Krisztián tréner vezetésével. A hallgatók közösen gyűjtötték össze azokat a javaslatokat, amelyek a visegrádi, azon belül is a College of Visegrad+ program keretében megvalósuló együttműködés fejlesztésének további legfontosabb területeit azonosították. A tréning után a csoport naplementés hajókiránduláson vett részt a Dunán, amely lenyűgöző kilátást nyújtott többek között a Visegrádi Fellegvárra is.

Október 13-án, a rendezvény zárónapján a résztvevők ellátogattak a Visegrádi Fellegvárhoz, amely méltó szimbolikus lezárása volt a Hétvégi Egyetemnek.

A négy napos esemény célja az volt, hogy a résztvevők mélyebb betekintést szerezzenek a visegrádi együttműködés különböző aspektusaiba, eszmecseréket folytassanak, és bővítsék a visegrádi országokból származó, hasonló értékeket és érdekeket valló fiatalok körében kiépített kapcsolati hálójukat.

A College of Visegrad+ Hétvégi Egyetemet a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézete a Prágai Metropolitan Egyetemmel, a krakkói Jagelló Egyetemmel és a kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetemmel együttműködésben szervezte.