Ezúton ajánljuk figyelmükbe a NKE John Lukacs Intézet, Stratégiai Védelmi Kutatási Program keretében készült legújabb elemzésünket, amely "A nukleáris fegyverkezés trendjei az Amerikai Egyesült Államok, Oroszország, Kína és India esetében" címmel jelent meg.
Az elemzés legfontosabb megállapításai:
· A világrend átalakulása a vezető hatalmak mindegyikét stratégiai vonalvezetésének, érdekeinek és érdekérvényesítései eszközeinek átgondolására kényszeríti.
· Az előttünk álló időszak a nukleáris fegyverkezés új korszakát jelenti majd, döntő hatást gyakorolva a 21. század stratégiai erőegyensúlyára. Amerikai részről már most új nukleáris korról beszélnek.
· Az Egyesült Államok, Oroszország, Kína és India autonóm szereplőként kíván részt venni a hadászati elrettentési képességekért folyó versengésben és várhatóan az előttünk álló évtizedek legmeghatározóbb tényezői lesznek ezen a téren.
· Oroszország számára hagyományos hadviselési képességeinek meggyengülése miatt a jövőben még hangsúlyosabb lesz a nukleáris elrettentés szerepe. Ugyanakkor az elrettentési koncepció finomhangolása várható.
· Az Egyesült Államok szakértői közössége a Kínai Népköztársaság nukleáris arzenáljának számottevő minőségi és mennyiségi fejlődésére számít 2035-ig, amely egy új fegyverkezési verseny alapját képezheti.
· Kína nukleáris fegyverkezése Indiát is lépéskényszerbe hozza, fejlődési potenciálja azonban jelenleg elmarad riválisáétól.
· A diszruptív („felforgató”) technológiák hatással lesznek a stratégiai fegyverkezés területére is. A mesterséges intelligencia alkalmazása a rakétavédelemben, vagy a lézeres légvédelmi és rakétaelhárító rendszerek megjelenése önmagukban gyökeres változásokat eredményezhetnek a védelem oldalán.
Az elemzés teljes szövege elérhető a NKE John Lukacs Intézet weboldalán.