„Meg kell erősíteni Európa védelmét!”

Közösen szervezett európai védelmi ipari és innovációs konferenciát a Honvédelmi Minisztérium és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) John Lukacs Intézete szeptember 20-án, a Ludovika Főépület Széchenyi Dísztermében az Európai Unió Tanácsának 2024-es magyar elnöksége rendezvényeként.

Intézményünk bár a mai formájában mindössze 12 éves, maga a Ludovika immár évszázados hagyományokra tekinthet vissza. Ennek pedig alapvető eleme az egyetem stratégiájában is megjelenő innováció, ami elengedhetetlen, hogy megjelenjen a védelmi iparban is – mondta el a konferencia megnyitójában Kovács László vezérőrnagy, az NKE tudományos rektorhelyettese. Hozzátette, a háború arca mára megváltozott, a drónok megjelenése és a kibertér használata átrajzolta a terepet. Ez persze nem meglepő, hiszen a történelem során az egyes nemzetek folyamatosan fejlesztették haditechnikájukat. Lényeges változás, hogy a védelmi eszközök immár nem csupán katonai műhelyekben fejlődnek, azaz a hadsereg nem csak átadja a civil társadalomnak a fejlesztéseit, de fel is használja a civil területen megjelenő technológiákat, mint például a mesterséges intelligenciát. Komoly kihívás ugyanakkor megtalálni a megfelelő egyensúlyt a fejlesztések etikus felhasználása és a társadalom érdekei között.

Mindkét nagyapám ebben az intézményben végzett, így otthon érzem magam e falak között – kezdte beszédét Szalay-Bobrovniczky Kristóf, Magyarország honvédelmi minisztere. Kiemelte, hogy hazánk katonái ma – együttműködve a civilekkel – az árvíz ellen küzdenek a Dunán. De a háború most nem csak az elemek ellen folyik, hiszen hadban áll két európai ország, s a Közel-Kelet is. Életünk kizökkent megszokott medréből, ennek következményeivel pedig szembe kell néznünk. Immár Európában is folyhat hagyományos háború. Emberéletek és más értékek pusztulását, milliószámra menekülő embereket látunk nap mint nap. Néhány európai állam hadieszközökkel és más erőforrásokkal maga is támogatja a háborút, azonban Magyarország a kezdetektől fogva a tűzszünetet és a béketárgyalások megkezdését sürgeti, hiszen ezt a konfliktust nem lehet a harctéren megnyerni. Időközben arra is rádöbbentek az európaiak, hogy kontinensünk gyenge. Éppen ezért tűztük ki fontos célul európai elnökségünk ideje alatt, hogy felhívjuk a figyelmet a védelmi képességek fejlesztésének szükségességére. Magyarország – európai gyártókkal együttműködve – fontos lépéseket tett saját haderejének megerősítése érdekében. A folyamat a magyar védelmi ipar megújítását is jelenti, ami erősíti hazánk gazdaságát. Az európai együttműködés, a harci eszközök magyar igényekre történő testre szabása elősegíti az innovációt is. A védelmi ipar egy olyan közös platform lehet, amelyre a kontinens jövőjét építhetjük – zárta beszédét a miniszter.

A magyar kormány a hiányzó képességek pótlását, illetve a meglévő védelmi erők modernizálását tűzte ki célul – mutatott rá a konferencián Lóga Máté, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért, iparért, pénzügyi forrásokért és makrogazdasági elemzésért felelős államtitkára. Emlékeztetett, hogy a pandémia és a háború nemcsak a gazdaságot, s vele mindennapjainkat változtatta meg, de ráirányította a figyelmet egy elfeledett területre, a védelmi iparra. Hazánk a katonai fejlesztéseket az európai partnerek mellett hazai vállalkozások bevonásával végzi. Szeretnénk exportképes termékeket létrehozni, amihez nagyon fontos elnyerni a globális piac bizalmát. Az igény ezekre a védelmi eszközökre folyamatosan növekszik, az erre fordított büdzsé világszerte nő évről évre. A magyar védelmi ipar ezért hatalmas lehetőség előtt áll. A kormány az elnökség ideje alatt is keresi az együttműködési és partnerségi lehetőséget Európában e cégek számára. Magyarország számára nem kérdés, hogy Európa védelmét meg kell erősíteni, amivel más problémákat, így például a versenyképesség hiányosságait és a csökkenő innovációt is lehetne kezelni a kontinensen.

A konferenciáról részletesen a ludovika.hu cikkében olvashatnak.

 

Szöveg: Sarnyai Tibor

Fotó: Halápi Katinka