Szakértők vitatták meg Közép-Európa országainak védelempolitikai helyzetét és az előttünk álló időszak lehetséges forgatókönyveit a John Lukacs Intézet október 21-én megrendezett „Defense matters in Central Europe – A ’Post-American Central Europe’ in sight?” című workshopján.
Cseh, szlovák, román, lengyel és svéd szakértők csatlakoztak magyar kollégáikhoz, a John Lukacs Intézet szakmai kollektívájához tartozó elemzőkhöz, oktatókhoz és külföldi vendégkutatókhoz annak érdekében, hogy közösen vitassák meg és értelmezzék az orosz–ukrán háború hatásait és várható alakulását, különös tekintettel a novemberi amerikai elnökválasztásra.
Az eszmecsere rámutatott, hogy az amerikai katonai szerepvállalás, a biztonsági garanciák változása Közép-Európa vonatkozásában döntő hatással lenne a NATO kollektív védelmére, ezen keresztül pedig az egyes államok honvédelmére is. A szakértők rávilágítottak, hogy a térség államai közül többen is igyekeznek „idekötni” az Egyesült Államokat – mind a térségben állomásozó amerikai erők létszámának növelésével, mind amerikai haditechnikai eszközök vásárlásával. Ezzel szemben a középtávú trend a 2010-es évek közepe óta az Egyesült Államok Ázsia felé fordulása és a Kínára fókuszálás, ami szükségszerűen az amerikai jelenlét csökkentését is elhozhatja Európában. E két ellenkező folyamat eredménye meghatározó lesz Közép-Európa biztonsága szempontjából, ennek értékelése pedig a konzultáció folytatását is szükségessé teszi.
Szöveg: Csiki Varga Tamás
Fotó: Szilágyi Dénes