Ezúton ajánlom figyelmébe az NKE John Lukacs Intézet, Stratégiai Védelmi Kutatási Program, legújabb Trump és a Panama-csatorna című – elemzését.
· Donald Trump Panamában „fut az események után”, miután az elmúlt két elnökségi ciklusban sem ő, sem Joe Biden nem tett érdemi lépéseket sem a kínai gazdasági befolyás és infrastrukturális jelenlét erősítésének megelőzésére, sem visszaszorítására.
· Trump felemlegetett „sérelmei” nem valósak, sőt tényszerűen cáfolhatók. Ezek ebben az esetben a nyomásgyakorlást szolgálják hamis állításokkal, tévedésekkel, féligazságokkal alátámasztva az amerikai kommunikációs álláspontot.
· A tényleges amerikai érdek valóban igazolható: kereskedelmi, szállítmányozási, infrastrukturális, befektetési, hírszerzési és katonai téren is igyekeznek visszaszorítani a valós vagy feltételezett kínai jelenlétet és befolyásolási képességet. Ehhez nincs szükség a Csatorna-övezet vagy Panama katonai megszállására.
· Panamában a kínai vállalatok, így befolyás térnyerésének részben az állami támogatású stabil pénzügyi-befektetői háttér, részben a versenyképes amerikai ajánlatok, a megfelelő politikai figyelem hiánya volt az oka. Ezt a hibás stratégiai számítást igyekszik most a Trump adminisztráció kijavítani – a regionálisan nagyobb horderejű migrációs ügyekhez kapcsolva a Panama-csatorna és a kínai partnerség ügyét.
· Marco Rubio külügyminiszteri látogatása nyomán már be is jelentették, hogy Panama nem újítja meg részvételét az „Egy Út Egy Övezet” Kezdeményezésben. Tartós ellensúlyt azonban csak a versenyképes amerikai befektetések és technológia-transzfer teremthetne Panamában és a tágabb térségben is.
Az elemzés teljes szövege elérhető a NKE John Lukacs Intézet weboldalán.