2025. május 6-án a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézete a Hanns-Seidel-Stiftung együttműködésével rendezte meg a második magyar–német stratégiai párbeszédet – egy meghívásos alapon szervezett nemzetközi műhelytalálkozót, amely Közép-Európa kulcsfontosságú stratégiai kérdéseire összpontosított.
A rendezvény a 2024 júliusában sikeresen megrendezett első eszmecserére épült, megerősítve a két intézmény közös elköteleződését a kétoldalú párbeszéd elmélyítése, valamint a hosszú távú tudományos és szakpolitikai együttműködés előmozdítása iránt. A rendezvény célja, hogy elősegítse a német és magyar nézőpontok mélyebb megértését a kölcsönös stratégiai jelentőségű témákban. A kezdeményezés keretében a két ország szakértői konstruktív eszmecserét folytatnak a regionális és európai kihívások kezelésére.
A műhelytalálkozót Markus Ehm, a Hanns-Seidel-Stiftung közép-európai regionális igazgatója, valamint Tárnok Balázs, a John Lukacs Intézet kutatásért felelős igazgatója nyitotta meg. Köszöntőikben hangsúlyozták a kétoldalú és regionális együttműködés fokozódó jelentőségét a mai egyre összetettebb geopolitikai környezetben, valamint a tudományos diskurzus fontosságát az idei év két kiemelt témájában: a közép-európai regionális együttműködés és a nyugat-balkáni EU-bővítés kérdéseiben.
Az első panelbeszélgetés – „Regionális együttműködési projektek Közép-Európában – kihívások és lehetőségek” címmel – a következő előadókat foglalta magában: Andreas Kalina (Tutzingi Politikai Képzési Akadémia), aki a regionális együttműködési projektek nemzetközi politikai összefüggéseit vizsgálta; Kristina Kurze (Göttingeni Georg August Egyetem), aki az energiaközösségek tükrében tekintette át a regionális energetikai együttműködést, valamint annak integrációs és energiabiztonsági szerepét; Istenes-Benczi Melinda (Ludovika–CESCI Kutatócsoport), aki a határon átnyúló együttműködési projektek értékelési módszertanát mutatta be; és Vass Ágnes (Magyar Külügyi Intézet), aki a Visegrádi Együttműködés működését elemezte, valamint összevetette Közép-Európa fogalmának német és magyar értelmezését. A panelbeszélgetés moderátora Felméry Zoltán, a John Lukacs Intézet kutatója volt.
A kávészünetet követően a második panel az „EU-bővítés a Nyugat-Balkánon” témáját járta körül. A panel résztvevői: Sascha Arnautović (Kölni Nemzetközi Kapcsolatok és Biztonságpolitikai Fórum), aki a Nyugat-Balkán uniós csatlakozásának német szemszögből történő értelmezését mutatta be, valamint azt vizsgálta, hogy milyen hozzáadott értéket képviselhetnek e térség országai az EU számára; Koller Boglárka (Nemzeti Közszolgálati Egyetem Jean Monnet professzora), aki a bővítést meghatározó geopolitikai tényezőket, a nemzetépítés szerepét, a csatlakozás utáni demokratikus visszalépés kockázatait és a fokozatos, strukturált csatlakozási folyamat szükségességét hangsúlyozta; valamint Zalai Csaba (Nemzeti Közszolgálati Egyetem mesteroktatója), aki az EU bővítési politikájának új módszertanát mutatta be, valamint elemezte a csatlakozási folyamat hitelességét és a nyugat-balkáni társadalmak EU-tagsággal kapcsolatos támogatottságát. A panelt Felde Bence, az EuroAtlantic Consulting and Investment értékesítési igazgatója moderálta.
Szöveg: Tárnok Balázs
Kép: Szilágyi Dénes, Tárnok Balázs