Amerika Kutatási Program

A John Lukacs Intézet (JLI) Amerika Kutatási Programja az Amerikai Egyesült Államok hazai és nemzetközi politikai folyamatainak kutatásáért és elemzéséért, valamint az ezzel kapcsolatos ismeretek színvonalas és közérthető átadásáért felel. A Program elősegíti a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) küldetésének teljesítését, vagyis a tudományos kiválóság, a jó kormányzás, valamint a közjó érvénysülését. Ennek megfelelően céljai:

  1. biztosítani az amerikai bel- és külpolitika, valamint a magyar-amerikai kapcsolatok aktuális kérdéseiről zajló tudományos diskurzust;
  2. erősíteni az e területekkel foglalkozó magyar kormányzati tisztviselők szakmai támogatását;
  3. szorgalmazni a kapcsolódó kérdések iránt érdeklődő szélesebb közönség ismeretének bővítését és mélyítését.

A Program fókusza az Amerikai Egyesült Államokra irányul, külön figyelmet fordítva a magyar szempontokra. Multidiszciplináris kutatásai a nemzetközi kapcsolatok és biztonság aktuális kérdéseit elemzik és értelmezik, rávilágítva a geopolitikai kontextusban releváns politika- és biztonságelméleti összefüggésekre. A Program célkitűzései az alábbi projekteken keresztül valósulnak meg:

(1)   Tudományos publikációk és kapcsolatépítés: makroszintű elemzések készítése az amerikai bel- és külpolitika főbb stratégiai és politikai dilemmáiról. Külön hangsúlyban részesülnek a nemzetközi tudományos diskurzusban kiemelt, azonban a magyar tudományos életben még hiánypótlónak számító munkák. E témák megvitatására jól fókuszált szakértői panelek szolgálnak, melyek a JLI és az NKE akadémiai hálózatát erősítik egyebek mellett kutatói és oktatói mobilitáson keresztül.

(2)   Szakpolitikai fórumok és tanulmányok: az amerikai kül- és biztonságpolitika és a transzatlanti kapcsolatok meghatározó fejleményeinek geopolitikai kontextusba helyezése és értelmezése. A kutatás és szakpolitika összekapcsolása, valamint a Strategic Foresight képesség fejlesztésének támogatása magyar szempontok beemelésével párhuzamosan történik, melynek során lehetőség van az amerikai és magyar érdekgazdák párbeszédére. Az elméleti és gyakorlati kérdések áttekintése az egyetemi képzések (például a Magyar Diplomáciai Akadémia Program) oktatói és szakértői támogatásán keresztül is megvalósul.

(3)   Ismertterjesztés és közéleti diskurzus: az amerikai közélet aktualitásainak értékelése és a magyar társadalom tájékozódásának támogatása. A szakértők médiaszereplései és szélesebb közönséget megszólító kerekasztalbeszélgetései egyfelől az amerikai belpolitikai és társadalmi viták, másfelől a kül- és biztonságpolitikai kihívások narratíváinak megértését és a közöttük történő eligazodást segítik elő a politikai-ideológiai megosztottság és a kiújult nagyhatalmi verseny időszakában.

Az Amerika Kutatási Program projektjeit a tudományos kutatás követelményeivel, valamint a Nemzeti Közszolgálat Egyetem és a John Lukacs Intézet prioritásaival összhangban alakítja, operatív nyelve a magyar és angol.