Stratégiai Védelmi Kutatási Program

A John Lukacs Intézet Stratégiai Védelmi Kutatási Programja globális kitekintéssel stratégiai, biztonság-, védelem- és katonapolitikai kutatásokat folytat, elemzéseket és értékeléseket készít. Kutatásaink fókuszában a nemzetközi rendszer hatalmi viszonyainak és intézményrendszerének változása áll, különös tekintettel az európai biztonsági architektúra fejlődésére, ezen belül a kelet-közép-európai biztonság fejleményeire. Emellett olyan stratégiai kérdésekkel is foglalkozunk, mint a jelentős nemzetállami szereplők – az Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kína, India – nemzetközi katonai szerepvállalása és ambíciói, valamint a meghatározó válságkörzetek konfliktusai.

A kutatási program az 1991-ben alapított Stratégiai Védelmi Kutatóintézet bázisán szerveződött újra 2024-ben – és bár személyi állománya nem nevezhető nagynak, kiterjedt kapcsolatrendszert épített ki magyar és külföldi kutatókkal, amelyre kutatási programjaink végrehajtásakor támaszkodhatunk. Számos külföldi partnerintézettel működünk együtt, különösen a kelet-közép-európai régióban, és munkatársaink több hazai, illetve nemzetközi kutatási projektben vesznek részt. Munkatársaink több hazai felsőoktatási intézményben oktatnak BSc, MSc és doktori (PhD) szinten kutatási területüknek megfelelő képzésekben. A program kutatói háttéranyagokat és elemzéseket készítenek a Honvédelmi Minisztérium részére, és tanácsadó szerepben részesei a nemzeti stratégiai dokumentumok előkészítésének.

Rendszeres kiadványaink között szerepel az évente négy alkalommal megjelenő Nemzet és Biztonság – Biztonságpolitikai Szemle című „A” kategóriás tudományos folyóirat, valamint az SVKI Elemzések, a nemzetközi politika legégetőbb biztonsági kérdéseihez kapcsolódó nyílt forrásokra támaszkodó szakértői elemzések sorozata. Korábban Védelmi Tanulmányok címmel (1994-2005) jelentettünk meg tematikus, a nemzeti és nemzetközi biztonság stratégiai szintű kérdéseit vizsgáló kiadványsorozatot, amely 2020 óta elektronikus formátumban újra megjelenik.