Ezúton ajánlom figyelmébe az NKE John Lukacs Intézet, Stratégiai Védelmi Kutatási Program, legújabb – „A regionális védelmi kiadások elemzése – Ázsia” című – elemzését.
- Az ázsiai régió védelmi kiadásai az utóbbi másfél évtizedben növekedő tendenciát mutatnak. Ez alapjaiban a kínai védelmi költségvetés konzisztens, lineáris növekedésének köszönhető, amely 2023-ra a térség védelmi kiadásainak közel a felét teszi ki.
- Kína részéről a védelmi ráfordítások intenzív növekedését átgondolt haderő-fejlesztési tervek finanszírozása hajtotta. Ennek valós mértéke a védelmi költségvetésen kívül elszámolt források miatt lényegesen meghaladja a hivatalosan megismerhető összeget.
- Japán és Dél-Korea is igyekezett ellensúlyozni az észak-koreai és a kínai fenyegetést, az infláció azonban sok tekintetben csökkentette védelmi költségvetésük vásárlóértékét.
- Tajvan 2016 után nagyon markáns fordulatot ért el a védelmi kiadásainak növekvő pályára állításával. 2023-ra már az ázsiai régió összesített kiadásainak több, mint 3%-át eszközölte
- India számára a jelentős forrásnövekedés mellett gondot okozott azok hatékony felhasználása, valamint a kínai rivális jelentős fegyverkezési előnyének kialakulása is.
- Pakisztán védelmi költségvetése számottevő értékcsökkenést szenvedett el az utóbbi években, ennek ellenére komoly beszerzési programok zajlanak, ami a költségvetésen kívüli, jelentős források meglétét valószínűsíti.
- A térség egészében fegyverkezési verseny tanúi lehetünk, valamint Északkelet-Ázsiában a klasszikus hidegháborús frontvonalak visszarendeződését figyelhetjük meg.
Az elemzés teljes szövege elérhető a NKE John Lukacs Intézet weboldalán.