Programigazgató rendezvényei
2024. november 11. A modern demokrácia kihívásai – tanulságok Balti perspektívából
Európa Klub című eseménysorozatunk vendége ezúttal Lettország korábbi elnöke, Egils Levits volt, akivel Dobokay Gábor korábbi rigai nagykövet beszélgetett a modern demokráciákat érintő kihívásokról.
Bővebb beszámoló: https://jli.uni-nke.hu/hirek/2024/11/12/a-modern-demokracia-kihivasai-tanulsagok-balti-perspektivabol
2024. október 18. Az Európai Unió és Kína kapcsolata – lehetőségek és veszélyek
Németország és Franciaország Kína-politikája és annak összevetése a hazai gyakorlattal került a fókuszba Európa Klub című rendezvénysorozatunk következő eseményén. Christian Geinitz, a Frankfurter Allgemeine Zeitung újságírója tárta fel a német álláspontot, míg Valérie Niquet, a Foundation pour la Recherce Stratégique vezető kutatója Franciaország nézőpontját ismertette.
Bővebb beszámoló: https://jli.uni-nke.hu/hirek/2024/10/21/az-europai-unio-es-kina-kapcsolata-lehetosegek-es-veszelyek
2024. október 10-13. College of Visegrad+ weekend university
Az áprilisi nagy sikerű rendezvény után a John Lukacs Intézet 2024. október 10. és 13. között tartotta meg második „College of Visegrad+ Weekend University” elnevezésű eseményét, ezúttal a történelmi jelentőségű Visegrádon. Az esemény egyetemi hallgatókat, fiatal szakembereket és vendégelőadókat hozott össze a Visegrádi Együttműködés négy országából: Csehországból, Lengyelországból, Szlovákiából és Magyarországról.
Bővebb beszámoló: https://jli.uni-nke.hu/hirek/2024/10/16/masodik-alkalommal-rendeztuk-meg-a-college-of-visegrad-weekend-universityt
2024. szeptember 25. Find your dream job in the EU!
Elsősorban az uniós karrer iránt érdeklődő hallgatóknak szervezett rendezvényünkön Minna Vuoriot, az Európai Személyzeti Felvételi Hivatal (EPSO) igazgatóját, Maksi Mátyást, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének képviseletvezető-helyettesét, Vaszkó Annát, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának vállalati és PR szakértőjét, valamint Nyilas Sárát, az NKE EU Karrier nagykövetét kérdezhették az érdeklődők az uniós intézményekben végzett munkáról, az EPSO-s versenyvizsga megújításáról és arról, hogy miért is érdemes EU-s intézményeknél dolgozni. Mint kiderült, európai szinten is egydülálló az NKE-n elvégezhető Nemzetek Európája Karrierprogram, mely mérföldő lehet az uniós karrierre készülők szakmai előmenetelében.
Bővebb beszámoló:
https://jli.uni-nke.hu/hirek/2024/09/25/lehet-az-eu-ban-alommunkahelyre-lelni
https://www.ludovika.hu/magazin/eloado/2024/09/25/minden-karrier-kemeny-munkat-feltetelez/
2024. szeptember 20. Védelmi ipari és innovációs konferencia
A Honvédelmi Minisztériummal közösen szervezett eseméyünk része az Európai Unió Tanácsának 2024-es magyar elnöksége rendezvénysorozatának. A konferencián a védelmi ipar számos szakértője vett részt, szerte Európából, melyen körbejárták az európai biztonsági környezet változásait, a nemzetközi szervezetek reagálását a védelmi ipar előtt álló új kihívásokra, a védelmi innováció felgyorsítását.
Bővebb beszámoló:
https://jli.uni-nke.hu/hirek/2024/09/23/meg-kell-erositeni-europa-vedelmet
https://www.ludovika.hu/magazin/muhely/2024/09/20/meg-kell-erositeni-europa-vedelmet/
2024. április 30. European Voices - Az európai változatosság hangja
Wolfgang Schüssel korábbi osztrák külügyminiszter és kancellár kezdeményezésére több mint egy évvel ezelőtt indult el a közös gondolkodás arról, hogy miként lehetne létrehozni egy olyan folyóiratot, ami hűen igyekszik dokumentálni és egyúttal serkenteni az Európa helyzetéről, lehetőségeiről és kihívásairól zajló vitát. Célul tűztük ki, hogy különös hangsúlyt kap majd a közép-kelet-európai régió, bemutatva, hogy az innen jövő gondolatok, kezdeményezések miként alakítják az kontinens jövőjét, az Európai Unió működését. Mindezt magas színvonalon, ha kell, tudományos igénnyel, ugyanakkor közérthetően. Így jött létre az European Voices. A három havonta megjelenő periodika első száma 2024 március elején eljutott az olvasókhoz, a visszajelzések alapján már folyik a további számok tervezése, szerkesztése.
A folyóiratot bemutató rendezvényről bővebben itt olvashat: https://www.uni-nke.hu/hirek/2024/05/02/european-voices-az-europai-valtozatossag-hangja
2024. április 3-9. College of Visegrad+ weekend university
Április 3. és 9. között tartottuk első „College of Visegrad+ Weekend University” rendezvényünket, melyre mind a négy visegrádi országból (Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország) 4-4 egyetemista, fiatal szakértő érkezett, valamint országonként 2-2 oktató vett részt. Az itt töltött 1 hét alatt a résztvevők szakmai előadásokon, kulturális programokon vettek részt, melyek a közép-európai térségre és a V4-es együttműködésére fókuszáltak.
Bővebb beszámoló: https://jli.uni-nke.hu/hirek/2024/04/10/elerte-celjat-az-elso-college-of-visegrad-hetvegi-egyetem
2024. április 4. A történelem folytonossága – La Continuité de l’Histoire. Martonyi János 80
A magyar külügyminiszterek sorában kevesen voltak, akik számára a francia nyelv és kultúra olyan fontos helyet foglalt el, mint Martonyi Jánosnál, aki aktív politikusi pályafutását befejezve, jogtudósként, történelmi tanulmányok, esszék szerzőjeként fontos szereplője maradt a magyar közéletnek. Külügyminiszterként több, mint huszonöt éve megfogalmazott gondolatai aktuálisan csengenek ma is. „Európa lényege a sokszínűségben áll. Ha ezt a sokszínűséget, sok fajta kulturális és nyelvi hagyományt elveszíti, vagy akár csak tompul ez a sokszínűség, Európa elveszti saját önazonosságát. Következésképpen európai egység a nemzeti önazonosság, a nemzet fennmaradása és erősödése nélkül nincs, és nem is lesz.” Április 4-én ünnepélyes nemzteközi konferencia keretei között köszöntötték Martonyi Jánost.
Bővebb beszámoló: https://jli.uni-nke.hu/hirek/2024/04/05/kulugyminiszterkent-a-haza-szolgalataban-martonyi-janos-80-eves
A konferencián elhangzott beszédek az alábbi linken érhetők el: https://www.youtube.com/playlist?list=PLZ-wrTgmewqW5UpSv4PDjDFAFDRYeGXWn
2024. április 4. V4 33 – EU 20 Visegrád és az európai együttműködés
A visegrádi együttműködés története 1335-ig nyúlik vissza, a Visegrádi Nyilatkozat aláírására pedig 1991-ben került sor. A 4 ország 2004-ben egyszerre lépett be az Európai Unióba. A visegrádi együttműködés napjainkban épp olyan fontos, mint 700, 33 vagy 20 évvel ezelőtt, hiszen – mint az uniós tagállamok regionális együttműködése – hozzájárulhat a közös érdekérvényesítő képességhez. Az esemény egyben a College of Visegrad+ Weekend University nyitó eseménye is volt, melynek célja, hogy közelebb hozza egymáshoz a négy ország fiataljait, ezzel is elősegítve a konstruktív párbeszédet.
Bővebb beszámoló: https://jli.uni-nke.hu/hirek/2024/04/05/college-of-visegrad-eloterben-a-kozep-europaisag
2024. március 5. Palotából parlamentbe – Az európai integráció szolgálatában
Habsburg Ottót először 1979-ben választották meg közvetlenül európai parlamenti képviselőnek. Konferenciánkon a 45 évvel ezelőtti eseményeket, az akkori történések tágabb, világpolitikai összefüggéseit idéztük fel, illetve az utolsó magyar trónörökös életútjának azt a szakaszát, amikor a páneurópai mozgalom vezetőjeként konkrét politikai szerepet vállalt.
Bővebb beszámoló: https://jli.uni-nke.hu/hirek/2024/03/06/palotabol-parlamentbe-az-europai-integracio-szolgalataban
2024. január 31. Szellem és jellem - John Lukacs 100
John Lukacs születésének 100. évfordulóján Intézetünk egész napos konferencián emlékezett meg a neves magyar származású amerikai történészről, melynek során meghívott vendégeink több panelbeszélgetésen keresztül elevenítették fel Intézetük névadójának életművét.
Bővebb beszámoló: https://jli.uni-nke.hu/hirek/2024/01/31/szellem-es-jellem-john-lukacs-100
A jogelőd Intézet (Stratégiai Tanulmányok Intézete) rendezvényeinek beszámolója az alábbi honlapon érhető el: